smenarny

Vážená paní ministryně, vážení paní předsedající, vážené kolegyně, vážení kolegové.

Novela tohoto zákona byla přijata s velkou slávou, s tím, že se konečně šmejdům zakroutí krkem. A dále o nekalých praktikách směnáren v centru Prahy už předtím byla veřejnost informována z reportáží Janka Rubeše a pak i dalších. Nepochybně tam nebylo všechno v pořádku. A já osobně drtivou většinu změn, které jsou uvedeny v návrhu zákona, i podle doporučení České národní banky, bych podpořil.

Ale co se týče možnosti odstoupení od smlouvy do tří hodin, tak se přiznám, že se mi to tam vůbec nelíbí. Ale vůbec ne. A to přesto, to bylo vydáváno jako hlavní plus této novely zákona.

Ono dokonce i v samotném odůvodnění, a říkala to i paní ministryně, že je tam limit 1000 eur, že ten má zabránit spekulacím na vývoj kurzu o zneužití práva odstoupit od smlouvy. Ale jak je to u výměn pod 1000 eur. Tam nemůže nikdo spekulovat na vývoj kurzu tak jednoduše, že uvidí jinou směnárnu, kde je kurz lepší a prostě si to vypoví, když se to úplně nabízí. U toho zneužití je to perfektní návod, jak na druhou stranu se dá směnárna naprosto zničit. Stačí skupina zájemců nebo i srandistů, která bude chodit, jeden za druhým si půjčovat, pak to budou do tří hodin vracet, tak sněmovnu úplně odrovnají. Ba dokonce nikde jsem nemohl najít, že by bylo zakázáno vracet poskytnuté koruny opakovaně, takže teoreticky i jenom jeden člověk, nějaký srandista, pokud to nebude ze zlého úmyslu, vyměnit si 990 eur, za čtvrt hodiny je vrátit, za dalších pět minut si vyměnit zase 990 eur a zase je vrátit. A tak to může dělat po celou otevírací dobu směnárny, přímo se to nabízí. Já, kdybych byl student gymplu, tak jak se znám, na školním výletě do Prahy bych toto dělal.

A proto je to pro mě důvodem, že to nemohu podpořit. To je jedna věc. Nezlobte se, bylo z toho nadšení a podle mne je to ujeté. představte si to v jiných oblastech. Kdyby někdo zjistil, že jiná benzínka prodává levnější benzín, tak by tam šel benzín vrátit apod. Nebo někdo by zjistil, že v Makru prodávají levněji sardinky, tak by to šel také vrátit? Nevím.

Podle mě je to princip velmi špatný. A ostatní opatření by stačila na to, aby nekalosti nějak zabránila. Ale toto je pro mě nepřijatelné, takže podávám návrh na zamítnutí.

Videozáznam mého vystoupení zde, stenoznáznam celé diskuse zde.

K novele zákona o směnárnách
Tagy:                

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *