rtut

video zde

Přepis:

Vážený pane ministře, vážený pane předsedající, vážené kolegyně, vážení kolegové. Já taky podpořím ten návrh. Nicméně přiznám se, že mně je toho úžasného prvku rtuti, známého v mnoha jazycích světa jako živé stříbro, až líto. A proto jen takový krátký exkurz k amalgámu historicky.

V roce 1816 objevil Auguste Taveau amalgám. Začal ho používat roku 1826. Tehdy to byla slitina stříbra a rtuti. V Evropě ovšem moc neuspěl, a tak se přenesl do Ameriky. Tam ho zubaři, bratři Crawcouryové, zpopularizovali obrovskou reklamou. Ale pak začala od závistivých zubařů-kolegů takzvaná amalgámová válka. 1840 až 1850. V roce 1843 se ke kauze vyjádřila americká stomatologická společnost. Prohlásila, že kdokoliv, kdo použije amalgám, bude obviněn z poskytnutí špatné péče. Vím, že ti bratři dokonce museli prchnout z Ameriky, jinak jim hrozil lynč. Zásadní obrat nastal v 70. letech 19. století, kdy zubař Joseph Flag se zastal užívání amalgámu a dokázal jeho bezpečnost mnohaletou praxí. Ano, pak tedy amalgám dobýval svět. V roce 1959 došlo doktorem Wilmerem Eamesem ke změně poměrů rtuti a ostatních amalgámových složek z 8:5 na 1:1. A další změna zde uváděná byla v roce 63, kdy byl představen kvalitnější amalgám s vyšším obsahem mědi. Tolik k historii.

Mimochodem, já když jsem se o tom bavil s jednou chemičkou, docela známou, tak ta mi tvrdila, že údajně nedávno byla publikována nějaká studie v Americe, že člověk, který má deset a více amalgámových plomb, tak lépe odolává různým bakteriím. Ale tím nechci říct, že bych byl proti tomu zákonu, ale fakt je mi toho amalgámu už líto, rtuti jako takové taky. Děkuji za pozornost.

K zákonu o rtuti

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *