Vystoupení ke kauze lithium
V těchto dnech hýbe českou politickou scénou kauza lithium, kdy ANO obviňuje ČSSD a naopak.  Mě se však podařilo objevit v této souvislosti neuvěřitelný tunel celé české vlády (ČSSD, ANO, KDU-ČSL), kdy rukou svornou a nerozdílnou vydala vláda 16. března 2016 nařízení č. 98/2012, která snižuje úhradu (pro stát + dotčené obce) z 10% na úhradu v řádech jednotek promilí. Nařízení 98/2016, které připravilo ministerstvo průmyslu pod ministrem Mládkem, stanovuje úhradu z čistého kovu. Což je ovšem nejen nezákonné (zákon nařizuje z nerostu), ale především určená částka se stává bagatelní (z jedné tuny nerostu může být třeba jen 1 kg čistého lithia). U Lithia vláda stanovila v nařízení cenu cca 10 tis. Kč/tuna, což ovšem odpovídá úhradě pouze mezi 0,6 % až 0,07 % ( dle posleních informací se na světových trzích prodává za 3,5 mil. Kč/tunu, což by odpovídalo cca 0,28%).  Jinými slovy stát rozdá celé lithium prakticky zadarmo (sic!), vystoupil jsem proti tomu hned po premiérovi včera v Senátu (stenozáznam níže, video zde), další senátoři, především Jitka Seitlová (video) mě podpořili a výsledkem bylo téměř jednomyslné schválení usnesení, které nutí vládu tuto záležitost napravit (do nařízení uvést, že je to cena z nerostu) a zachránit tak x miliard.  

Stenozáznam vystoupení:

Vážený pane premiére, vážený pane předsedo, vážení členové vlády, vážené kolegyně, vážení kolegové. Celá tato kauza mě donutila pořádně si prostudovat horní zákon. A věc, která podle mého názoru padá vlastně na hlavy nás všech, je ta věc, že ze zákona je obecně stanovená sazba úhrady z doby, kdy dobytí byla příliš nízká.

Paragraf 33k odst. 1 horního zákona zní: Sazba úhrady z vydobytých nerostů pro jednotlivé dílčí základy úhrady činí nejvýše částku odpovídající deseti procentům tržní ceny za jednotku množství pro jednotlivé druhy vydobytých nerostů.

Podle mého názoru je to nízká částka, bylo by dobře, kdyby byla vyšší.

Ale navíc. Tady je uvedeno, že tato částka je nejvýše. A v odstavci 2 má vláda povolení, že stanoví nařízením sazby úhrad pro jednotlivé dílčí základy, takže může jít výš, a v minulosti u různých nerostů šla tu na 8 %, tu na 5 %, tu na 9 %.

V pondělí zasedá Poslanecká sněmovna a byl bych velice rád, kdyby přijala ve zrychleném čtení tu věc, že by tento odstavec zákona změnila, aby slovo nejvýše 10 % se změnilo na nejméně 10 %. Je to jedno slovo a podle mne velmi důležité, pokud bychom ještě nezvedli i těchto 10 %.

A jak jsem studoval materiál dál, tak jsem zjistil, že do 15. března 2016 se skutečně vybírala tato procenta podle množství do 10 % pro jednotlivé druhy vydobytých nerostů. Ale 16. března 2016, to znamená v loňském roce, bylo vydáno nařízení vlády č. 98/2016, kde v bodu 2 přílohy je uvedeno, že u uranu, cesia, lithia, manganu, mědi, rubidia, wolframu, zlata, je stanovena za čistý kov v koncovém produktu těžby. Prosím vás, tato věc je podle mého názoru skandální ze dvou důvodů. Za prvé vláda tady použila definici v rozporu se zákonem. Zákon jednoznačně mluví o nerostech, a čisté kovy nejsou nerosty, to ví každý středoškolák.

Ale pak se stala ještě jedna skandální věc, a sice ta, že částky, co tam byly dříve, přibližně zůstaly za jednu tunu vydobytí. Jenže za jednu tunu nerostu je něco úplně jiného než za jednu tunu čistého kovu, neboť z nerostu z tuny se čistého kovu získá třeba kilogram, sto gramů, pět kilogramů. A částka u lithia byla stanovena na 10.692 korun za jednu tunu. To podle propočtů, které jsem si našel, tak Greenpeace to odhaduje nebo počítá podle nějakých svých údajů, že to činí 0,66 % tržní ceny, takže místo 10 % je to 0,66 %.

Já sám jsem si našel ceny lithia prodávaného na trhu. Našel jsem si firmu, která udává částku 1450 korun za sto gramů, což odpovídá v jedné tuně za 14,5 mil. Kč.

Pokud by tato částka – je to cena prodejní, ne nákupní – se porovnala s cenou, co schvalovala vláda, 10 692 Kč, tak se jedná o sedm setin procenta. Přátelé, zásluhou tohoto usnesení vlády nám tu zem může vyrabovat kdokoliv, jakkoliv za hubičku. Žádných 10 procent, není to ani jedno procento. V nejlepším případě šest desetin procenta, co vypočítalo Greenpeace. Anebo dokonce promile, níž, desetin promile.

Vyzývám tímto vlády, aby své nařízení 98/2016 zrušila z obou důvodů, které jsem uvedl. Jinak z důvodu, že je nezákonné, je v rozporu se zákonem. A za druhé proto, že ta cena je neuvěřitelně a nehorázně nízká.

A ještě se dovolím vyslovit k memorandu. Všechna rozhodnutí byla dána jak říkal i pan premiér, na firmu GEOMET. Podle serveru justice je GEOMET s.r.o., má tři jednatele, dva Čechy, jednoho Australana. Všechna povolení dostala firma GEOMET na těžbu, na průzkumy na prodloužení. Zatímco memorandum není s firmou GEOMET. Memorandum je s australskou firmou, která má společné s firmou GEOMET tu věc, že jeden z jejích tří jednatelů je podepsané na té smlouvě za australskou firmu. A pak také to, že společníkem v uvedeném rejstříku firmy GEOMET je firma stejného názvu téměř, až na to, že to není holding, ale je to její nějaká pobočka ve Velké Británii. Každopádně ne tento holding. To znamená. Jak je možné, že uzavře memorandum s firmou, která nemá žádný, ale vůbec žádný právní vztah do té doby s naším státem, s jakýmkoliv ministerstvem, prostě s nikým. Toto se úplně přešlo. Takže víc dám vládě až zruší memorandum s firmou, se kterou nemáme vůbec, ale vůbec nic společného. A pokud chce, tak ať jedná o memorandum s firmou GEOMET. S ní byla uzavřena rozhodnutí a další věci. Děkuji za pozornost.

 

Li – Neuvěřitelný tunel české vlády v kauze lithium
Tagy:                        

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *