w_IMG_5120 w_IMG_5107

Celkem 13 obcí z mého senátního obvodu č. 34 Liberec, které jsou sice jako všech mých 42 obcí z okresu Liberec, ale současně jsou zařazeny pod ORP (obec s rozšířenou působností, kde sídlí část potřebných úřadů) Turnov – Čtveřín, Kobyly, Lažany, Paceřice, Pěnčín, Příšovice, Radimovice, Soběslavice, Svijanský Újezd, Svijany, Sychrov, Vlastibořice, Žďárek – dle vládního návrhu zákona, který je připraven k prvnímu čtení ve sněmovně jako tisk č. 395 – by byly přeřazeny pod okres Semily.
Citace z důvodové zprávy vládního návrhu: „MV obecně preferuje variantu zachování územní celistvosti správních obvodů stávajících ORP. Proto i v případě ORP Turnov navrhuje přiřazení celého správního obvodu k okresu Semily.“
Proti tomu se starostové mých obcí bouří (doprava do Semil nepoměrně delší a složitější než do Turnova nebo do Liberce) a tak jsem se vydal na pomoc na jednání do Turnova. Zde velmi vlivný náměstek ministerstva vnitra Petr Mlsna oznámil obrat postoje MV a sice, že vše zůstane tak, jak to je dosud, což mí starostové přivítali z nadšením. Technickou podmínkou je ovšem, že v Poslanecké sněmovně poslanci předloží a prosadí do vládního návrhu pozměňovací návrh na výjimku, která to zajistí. Pokud se tak stane, v Senátu to již v tomto směru budu mít bez práce, pokud nikoli, budu to muset prosadit sám spolu s kolegou Raduanem Nwelatim (senátor dalších obcí ORP Turnov včetně samotného Turnova). Ale kolegové přítomní poslanci prosazení pozměňovacího návrhu přislíbili, tak to snad tak bude.

Náměstek Mlsna dále oznámil, že je pro ně nadále nepřijatelný vznik nového okresu Turnov, ale na druhou stranu, že jsou připraveni doporučit pozměňovací návrh, aby se okres Semily přejmenoval na Semily – Turnov. Osobně se mě jeho návrh na přejmenování zamlouvá, ale záleží nyní na postoji Semil (přítomný starosta Turnova na místě tuto změnu názvu uvítal).

Více v článku zpravodaje Turnovsko zde

Otazníky kolem ORP Turnov

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *