17. listopad, Den boje za svobodu a demokracii a Mezinárodní den studentstva. V Liberci jsem si tento svátek připomněl s hejtmanem Martin Půta, primátorem Jaroslavem Zámečníkem, čestným občanem Liberce Janem Šolcem a množstvím dalších účastníků pietního shromáždění u Památníku obětem komunismu v Parku Paměti národa.
Před 83 lety v době nacistické okupace došlo k uzavření vysokých škol a následně represím, které znamenaly transport 1 200 studentů do koncentračního tábora, ale i zákazy pro více než 15 000 studentů, kteří se nesměli vzdělávat a stovky pedagogů, kterým tehdejší režim zakázal učit. Před 33 lety jsme pak dostali jedinečnou příležitost začít stavět zcela novou, sebevědomější a spravedlivější společnost. A současně možnost začít v naší zemi prosazovat demokracii a svobodu tak, jak ji vnímal a hlásal i dramatik, disident a náš pozdější prezident Václav Havel.
Jsem rád, že se i v současné společenské atmosféře, dokážeme na okamžik zastavit, připomenout si události let 1939 i 1989 a uctít památku obětí komunismu.
06 04 03 02 01 02b
17. listopad 2022