Poslanecká sněmovna schválila hlasy poslanců ANO, ODS, SPD, KSČM a Trikolory daňový balíček, který v koronavirové krizi přinesl zrušení superhrubé mzdy spojené se zásadní slevou na dani (superhrubá ve výši 15 % byla změněna na hrubou při zachování 15 %, fakticky snížení daně o 5,1 %) a řadu dalších změn. Daňový balíček zcela ignoroval katastrofální dopady do daňových příjmů obcí a krajů. Nakonec se podařilo po složitých vyjednáváních dojednat kompenzaci pro obce a kraje, zpočátku jednorázovou, poté však trvalou formou navýšení RUD z dosavadních 23,58 na 25,18, kterou schválil týden před plénem Hospodářský výbor (dle předkladatele nazýván Vilímec) a který představoval kompenzace ve výši 55 %. Musím se pochlubit, že se mě podařilo v předvečer zasedání pléna na nočním jednání dohodnout další navýšení RUD na 25,84 představující kompenzace ve výši 80 % a poté ho prosadit i na napínavém jednání Ústavně-právního výboru (dle předkladatele nazýván Canov). Na stránkách Sdružení místních samospráv, lze nalézt porovnání snížení pro tyto dva návrhy pro všechny obce v České republice na jejich stránkách zde. Jako příklady formou skenů Liberec, Frýdlant, Mníšek a Chrastava. Současně byla vyjednáno a v ÚPV odhlasováno i navýšení RUD pro kraje z 8,92 na 9,78 představující taktéž 80% kompenzaci.
A pak přišlo mimořádně napínavé mnohahodinové jednání pléna. Především hrozilo nebezpečí zamítnutí návrhu ze Sněmovny. V tom případě by totiž s naprostou jistotou platilo přehlasování ve Sněmovně, neboť strany považující zavedení hrubé mzdy ve výši 15 % za naprosto zásadní čítají 138 poslanců (stačí 101). V tom případě by obce a kraje nedostaly kompenzaci žádnou. Nakonec se však pozměňující návrh Senátu podařilo prosadit.
Mé zásadní vystoupení na samém počátku diskuse je ke shlédnutí zde, druhé vystoupení naopak na samém konci diskuse lze shlédnout zde.
Česká televize – pořad 168 hodin – Malostranské korekce Miroslava Koreckého (od 23:40)