gdpr2Podle Senátorského návrhu zákona bude druhé kolo voleb až 2 týdny po prvním (dosud 1 týden). Dle mého názoru se jedná o zcela zbytečnou až kontraproduktivní změnu. Argument, že se zajistí vyšší volební účast tím, že voliči budou dostávat pro 2. kolo lístky do schránky neobstojí. Naopak bude to stát zcela zbytečně další náklady. Řešením je jít k senátním volbám jen jednou. To lze vyřešit velmi elegantně tzv. Australským systémem (volič zakroužkuje pořadí vhodných kandidátů a počítače pak budou v jednotlivých kolech vyřazovat uchazeče s nejmenším počtem jedniček).  Na něj se však nedostalo a namísto toho Senát schválil zákon, který nic neřeší.

Mé vystoupení si lze poslechnout zde a ve stenozáznamu je níže:

Vážený pane předsedo, vážený pane předsedající, vážené kolegyně, vážení kolegové, dávám návrh na zamítnutí tohoto návrhu.

Nyní to odůvodním. Jediným důvodem pro tento návrh na změnu voleb do Senátu je vlastně to, že voliči dostanou lístky do volebních schránek. Jednak si myslím, že to téměř hraničí až s urážkou voličů, že jsou na takové úrovni, že nepoznají, že na tom místě nemůžou být ve finále dva. Myslím, že takové ty odpovědi – my jsme netušili, že máme jít volit ještě jednou, jsou spíš, pokud takové padnou, takovým diplomatickým vyjádřením toho – nestál si nám za to, abychom vstali z postele a šli volit do toho Senátu… Tak to prostě je. Není to jediný důvod.

Dalším důvodem je ta věc, myslím, že ve finále to takhle nedopadne. Až to projde sněmovou a tak podobně, tak právo, aby to dostali do schránek, bude nepochybně odstraněno, když to privilegium nemá ani prezident, nebo kandidáti na prezidenta v prezidentských volbách. A vy si myslíte, že to dostanou senátoři? A pokud naopak, dáváme si tím gól do vlastní branky. Okamžitě bude kampaň, jak senátoři, málo lidí je volí, tak oni chtějí utrácet další náklady za to, že se pro ně budou tisknout lístky do druhého kola… To bude stát peníze. Pak je to bezohledné ke starostům. Totiž distribuce lístků – za to nezodpovídá MV, ale starosta. Pokud to dá České poště, tak má – aspoň z mých zkušeností – jistotu, že to každý volič dostane po volbách, protože nevěřím, že to stihnout. Takové zkušenosti tedy nemám. Zodpovědní starostové se to budou snažit zařídit nějakými způsoby, aby se to doručilo. Budou si na to najímat vlastní síly. Vidím to velmi černě. Navíc si myslím, že by k tomu nakonec nedošlo, že by se toto odstranilo, protože jak říkám, nemají tuto možnost ani kandidáti na prezidenta.

Navíc ta pauzaz týdne na dva týdny sníží logicky ochotu voličů jít volit, neboť o událost budou ztrácet zájem. Takže účast bude ještě nižší. Stálo by to další náklady…

Myslím, že hlavní vada je tady jiná. Přiznejme si to. Je dlouhodobě neudržitelné, aby kvůli senátním volbám chodil volič dvakrát volit. Je nutné, aby chodil jednou. A to právě umožňuje australský systém. Půjde se jednou, a přitom se odvolí „en kol“ při jedné volbě. Ano, připravilo by se to nejdříve asi pro volby v roce 2020. Ale měli bychom, když dáme do sněmovny toto, co neřeší vůbec nic, tak můžeme očekávat protinávrh – jednokolová volba přímá, kdo bude mít nejvíc, ten postupuje, nebo ten se stává senátorem… A my nebudeme mít proti tomu protizbraň říci, teď dáváme něco, pak budeme dávat něco, jinak to bude nedůvěryhodné. Myslím, že nás to oslabí v této argumentaci. Občané se postaví na stranu toho, aby šli k volbám, jenom jednou. To je zajímá, aby šli jednou, aby nešli dvakrát. A to tento návrh nezajišťuje ani v nejmenším. Naopak nás vede na slepou cestu.

Proto ještě jednou opakuji. Navrhuji tento návrh zamítnout.

Druhé kolo voleb do Senátu až 2 týdny po prvním?
Tagy:            

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *