Na minulém plénu bylo „Manželství pro všechny“ ostudně vyřazeno z programu a tím zajištěno, aby prošla tzv. marná lhůta (odkaz zde). Proto jsem na plénu 29. května 2024 ironicky navrhl vyřadit body z programu všechny. A to se stejným odůvodněním. Snad si alespoň někdo uvědomil, jakým nesmyslem – popírajícím smysl Senátu – vyřazování návrhů zákonů z programu je. Ohlasy kolegů, kteří již na onom plénu se mnou sdíleli stejný názor, byly více než kladné. Například místopředsedkyně senátorky Jitky Seitlové (sedící při mém vystoupení za mnou vpravo) či bývalého mnohaletého diplomata senátora Pavla Fischera, který mě sdělil, že můj projev byl skvěle diplomatický a přitom více než jasný. Dokonce i někteří z těch, kteří bohužel na onom plénu hlasovali pro vyřazení „Manželství pro všechny“, mě oslovili s tím, že mám pravdu. Video z mého vystoupení zde.

vyrazeni

Stenozáznam: „Vážený pane předsedo, vážené kolegyně, vážení kolegové. Navrhuji vyřazení všech, opakuji všech, bodů, které se týkají návrhů zákonů z programu dnešního pléna. Mám pro to tyto čtyři důvody:

1) Všechny senátorky a všichni senátoři měli dost možností o bodech diskutovat a vyjadřovat se k nim na výborech a v klubech.

2) Projednávání těchto bodů zabere řadu hodin, které si jejich vyřazením ušetříme.

3) V diskusi by se mohl někdo někoho dotknout, či ho urazit, jak vídáme na schůzích Poslanecké sněmovny.

4) V případě, že bychom některý z těchto bodů vrátili s pozměňovacími návrhy do Poslanecké sněmovny, mohlo by se stát, že by sněmovna neschválila nic.

Vzhledem k tomu, že na posledním plénu byl přesně s takovýmto odůvodněním jeden velmi důležitý bod, návrh zákona z programu vyřazen, s cílem, aby prošla marná lhůta, očekávám velikou podporu u návrhu na vyřazení i těchto bodů z programu pléna. Děkuji.“

Ironický návrh po vzoru „Manželství pro všechny“