Vystoupil jsem k petici za zachování české koruny. Můj názor ve zkratce je ten, že vlastní měna je symbolem nezávislého státu. Více ve videu zde.

c1

Stenozáznam: „Vážený zástupce petentů, vážený zástupce ministerstva financí, vážený pane předsedo, kolegyně, kolegové. Kdyby vznikly Spojené státy evropské, je samozřejmé, že by měly jednu měnu, společnou měnu, federativní stát, Spojené státy evropské. Přiznám se, a je pro mě pochopitelné naprosto, že ten, kdo chce, abychom se stali součástí takových Spojených států evropských, by pak chtěl, ať je tam i stejná měna. Přiznám se, že pro mě je taková zvláštní věc od počátku, co vzniklo euro, že vzniklo ve skutečně formálně zdánlivě samostatných státech. Podle mého názoru a přesvědčení je měna výsostným znakem státu, prostřednictvím centrální banky své určuje měnovou politiku. Jeden stát se rovná podle mě jedné měně.

Přesto tedy euro vzniklo, mají ho státy, které přitom nejsou ve Spojených státech evropských, taky to způsobuje problémy, když ta centrální banka v té zemi, kde je euro, nemůže ovlivňovat kurz, kdyby bylo potřeba jej zeslabit, zesílit. Za mě osobně není úplně prioritní ekonomika. K tomu se přiznám. Pro mě je prioritní samostatnost státu. Osobně nechci, aby vznikly Spojené státy evropské, chci, aby byla nadále samostatná ČR. Proto ani nesouhlasím s tím prvním usnesením, návrh usnesení kolegy Chalupského, kde navrhuje, aby o zachování české koruny nebo přechodu na euro bylo rozhodnuto v aktuálních ekonomických podmínkách. Ne. Já osobně chci, aby, dokud je samostatná ČR, aby měla svoji samostatnou měnu. Děkuji za pozornost.“

Videozáznam projednávání celého bodu zde.

Stenozáznam projednávání celého bodu zde.

K petici za zachování české koruny