rudv

O tom, jak Poslanecká sněmovna neuveřitelným způsobem pošlapala Ústava ve věci novelizace zákona o registru smluv

Text vystoupení (video):

Vážený pane poslanče, vážený pane předsedo, vážené kolegyně a kolegové, kdyby to šlo, tak bych podal návrh na prohlášení nicotnosti usnesení Poslanecké sněmovny. Bohužel to nejde. Přestože právě nicotnost by přesně vystihla to, čeho se dopustila Poslanecká sněmovna.

Protože to tedy nejde, podávám návrh na zamítnutí návrhu zákona z Poslanecké sněmovny. Jak už tady bylo zmíněno, všichni to víme… V Poslanecké sněmovně leží Senátem vrácený návrh, novela s pozměňovacími návrhy už několik měsíců, a stále leží… Proběhly už dvě schůze, nestalo se v Poslanecké sněmovně nic…

Co říká Ústava? Čl. 47 odst. 2. Jestliže Senát návrh zákona vrátí Poslanecké sněmovně s pozměňovacími návrhy, hlasuje o něm Poslanecká sněmovna, ve znění schváleném Senátem. Je tam to slovo „hlasuje“.

Jak vždycky říkají ústavní právníci, znamená to – bez zbytečného odkladu.

Když se stalo, co se stalo, hned jsem si vzpomněl na záležitost s prezidentem republiky Milošem Zemanem… Vzpomínáte na situaci, kdy premiér navrhl odvolání ministra financí Andreje Babiše. A prezident dával nějak najevo, že ho nechce odvolat, a nechce, a nechce… My, tady v Senátu, se nám to nelíbilo, říkali jsme, že se to musí udělat bez zbytečného odkladu. Mluvili jsme dokonce o žalobě k Ústavnímu soudu, že prostě Ústava ČR je prvotní, že se dodržovat musí. Jediný možný spor spočíval v tom, jestli už odklad uplynul, nebo neuplynul. Ale jinak jsme se na tom shodli. Dokonce lidé kvůli tomu demonstrovali na náměstích…

A tady, když si to přečtete, je to samé. To je tedy různý metr? Jednou na prezidenta republiky? Podruhé vůči Poslanecké sněmovně? Ta si to dovolit může? Navíc ještě Poslanecká sněmovna má k dispozici zákon, který se nazývá jednací řád, kde se dokonce mluví o prvním jednání poté, co to dostanou, že musí projednat.

Byl jsem určen, spolu s kolegou Větrovským, zpravodajem u tohoto zákona v Poslanecké sněmovně. Protože, ne že bych byl hujer, ale nechtěl jsem zmeškat, kdyby se to stalo, tak jsem osobně, a přes paní asistentku zjišťovali, kdy budu pozván, a nebyl jsem pořád pozván… Až jsem se dozvěděl z několika pramenů, že sice tento bod je v návrhu programu jako bod č. 1, ale je dopředu domluveno, že se vůbec projednávat nebude. Že se vyhodí z návrhu! Přesto jsme tam s kolegou Větrovským přišli, strávili jsme krásných 90 minut v bufetu, pod obrazovkou, kde jsme sledovali přesně to, co bylo avizováno dopředu. Bod byl v návrhu programu jako č. 1, a byl vyhozen. Příběh ovšem nekončí. Zatímco v případě prezidenta, ten nakonec návrh premiéra respektoval, a ministra financí Andreje Babiše odvolal.

Poslanecká sněmovna se zachovala jinak. Rychlostí blesku, „vcukuletu“ schválila novou novelu registru smluv. To je asi to samé, jako kdyby prezident republiky, místo toho, aby odvolal Andreje Babiše z funkce ministra financí, by jmenoval ještě jednoho ministra financí (třeba Miroslava Kalouska), ať tam jsou dva… A to sněmovna udělala!

Předkládá nám tento návrh sem! Co se tedy stane, když my dneska schválíme tento návrh? My ho schválíme, sněmovna se možná dostane – na základě usnesení komise pro Ústavu k tomu, že konečně projedná náš senátní návrh… Projedná ho? Bude hlasovatelný? Pokud nebude, tak to je už důkaz toho, že je to protiústavní. Každý návrh vrácený Senátem musí být hlasovatelný! A pokud bude hlasovatelný, co se stane, když teoreticky to schválí sněmovna? Tak budeme mít zákony dva? Budou platit oba dva? Nebo ten později přijatý? A jak se vůbec pozná, který je později přijatý, když je přijatý až pak podpisem prezidenta? Když oba třeba podepíše ve stejný den… (Hodina a minuta se neuvádí u podpisu, pokud vím…) Dobrý gulášek, co?

Přátelé, a nejedná se jenom ze strany Poslanecké sněmovny o pohrdání Ústavou ČR v tomto případě, ale o pohrdání Senátem!!! Uvědomme si to! Kolega Oberfalzer z toho měl legraci – tak máme dva zákony… Prosím vás, pokud si toto necháme líbit, tak tu fakt nemusíme být, pokud s námi bude takto sněmovna zacházet. Měli bychom se vzepřít, a zamítnout tento návrh, bez ohledu na jeho obsah!!! Tohle se přece nesmí dít.

Tím jsem zdůvodnil svůj návrh na zamítnutí tohoto návrhu z Poslanecké sněmovny. S tím, že předesílám, že v případě, že nebude vyhověno zamítnutí, ani předtím schválení, a dostane se do podrobné debaty, tak předložím opět senátní návrh, který minule Senátem prošel… Víte, co to bylo za pozměňovací návrh – tam bylo to, že přestane platit výjimka na Poslaneckou sněmovnu a Senát na zveřejňování smluv. Pořád si říkám, jestli to není důvod toho guláše, co se stalo. Protože – pan Horník tady použil, kolega Farský, ale mně támhle říkal kolega Farský, když jsme minule přijali ten pozměňovák v sadě několika přijatých pozměňováků s tím, že by musela smlouvy uveřejňovat i samotná sněmovna, že to sněmovna nikdy nedopustí… Tak to se vám zdá fér?! Všichni ostatní musí zveřejňovat, jenom zákonodárci ve svých orgánech ne? Mně se strašně líbilo, že Senát to schválil… Že ten se nebojí. Sněmovna se bojí? Nebo to dává všem ostatním, pro ni to neplatí? Asi ne.

Musím říct, že jsem tak rozčarovaný z celého tohoto procesu, jak jsem za celou dobu „pobytu“ nebyl. Takhle se prostě nemůže jednat, vážená Poslanecká sněmovno, prostřednictvím pana poslance… Děkuji za pozornost.

Pošlapání Ústavy Poslaneckou sněmovnou ve věci registru smluv
Tagy:                                

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *